En deilig saftig og smakfull fika kake. Orginaloppskrift
Du får: 1 24 cm kake
Ingredienser
- 2 appelsiner – tynt skrelt helst økologiske
- 0,5 dl rå rørsukker – + 2 dl
- 2 dl vann
- 150 g smør
- 2 egg – store
- 2 ts vaniljesukker – ekte
- 2 dl mandelmel
- 1,5 dl hvetemel
- 1,5 ts bakepulver
- 3 ss appelsinmarmelade
- krem – pisket eller vaniljeis
Fremgangsmåte
- Ha bakepapir bunnen av en 24 cm form. Smør bunn og sider av formen. Kaken skal stekes på nederste rille i ovnen. La formen stå på et stekebrett.
- Skyll appelsinene i varmt vann. Skjær dem i tynne skiver. La appelsinskivene småkoke med vann og 1/2 dl sukker i ca. 10 minutter. La appelsinskivene renne av i et dørslag.
- Smelt smøret og la det avkjøles. Pisk egg, sukker og vaniljesukker til det er lett og luftig. Bland mandelmel, hvetemel og bakepulver i en bolle. Rør smør- og melblandingen inn i egg- og sukkerblandingen.
- Smelt marmeladen i mikrobølgeovnen i ca. 20 sekunder.
- Hell og smør appelsinmarmeladen i bunnen av formen. Plasser appelsinskivene litt overlappende oppå. Hell kakerøren forsiktig over appelsinskivene.
- Stek på nederste rille i ovnen i 45–50 minutter. Dekk med bakepapir halvveis slik at kaken ikke blir for mørk. La kaken avkjøles i ca. 15 minutter. Løsne med en kniv rundt kanten og hvelv kaken over på et fat.
Velg appelsiner med tynt skall. Det kan bli for bittert av skallet. For mindre bitterhet kan du skrelle den ene appelsinen og la skallet ligge på den andre.
Har du prøvd denne oppskriften?La oss få vite hvordan det gikk!





