40 – 45 min
175 c


0
Ingredienser
Kakebunn
- 3 store egg
- 150 g sukker
- 75 g potetmel
- 3 ss hvetemel
- 3 ss kakao
- 2 ts bakepulver
- 2 ts vaniljesukker
Sjokoladekrem
- 150 g smør
- 150 g melis
- 5 dl ferdigkjøpt vaniljekrem
- 3 ts vaniljesukker
- 3 ss kakao
Fremgangsmåte
- Pisk egg og sukker til eggedosis. Sikt sammen de tørre ingrediensene og vend dette så i eggedosisen. Rør forsiktig til deigen er jevn og klumpfri (bruk gjerne stålvisp, men ikke rør lenger enn nødvendig).
- Ha deigen i en rund kakeform (22 cm i diameter) med bakepapir i bunnen. Stek kaken på rist nederst i ovnen ved 180°C i ca. 45 min. Avkjøl kaken helt i formen. Løsne den fra formen med en skarp kniv. Ta kaken ut av formen og fjern bakepapiret. Del kaken i tre kakebunner.
- Til sjokoladekremen piskes først romtemperert smør sammen med melis til du får en smørkrem. Pisk inn vaniljesukker og kakao. Vend så vaniljekremen forsiktig inn i sjokoladesmørkremen.
Tips og triks!
Jeg valgte å glasere kaken, da må den stå i fryseren i minst en time på forhånd. Men den blir god og pen med bare kremen.
Fritt valg.
Har du prøvd denne oppskriften?La oss få vite hvordan den var!