Ca 60 min.
175 c
Ingredienser
- 1 kopp sukker bruk gjerne brunt sukker
- ½ kopp saltet smør myknet
- 2-3 ss hvetemel
- 2 ts vanilje
- 1 ts malt kanel
- en liten klype salt
- 2 store egg
- 3 middels røde deilige epler skrelt og deretter revet, (ca. 2 ½ kopper revet eple)
Fremgangsmåte
- Oppskrift på paibunnen finner du her. Legg deigen kjølig ca 30 min. Kjevle den ut og legg den i en paiform. Trykk deigen oppsidene i formen. Sett den kjølig til fyllet er klart.
- Forvarm ovnen til 180° (Etter at du har revet eplene, kan du presse ut eller sile av overflødig væske de lager.)
- I en stor bolle, pisk sammen sukker, smør, mel, vanilje, kanel, salt og egg. Pisk til alt er godt blandet, vær obs på at alle ingredienser må ha rom temp. ellers skiller det seg..
- Vend inn de strimlede eplene. Hell blandingen i det ubakte paiskallet og fordel jevnt utover. Sett paien på et stort bakepapir,
- Stek paien på nest nederste rille i ca. 60 min. eller til den er gyldenbrun og for det meste stivnet. (Det kan hende du må dekke toppen av paien med et stykke folie de siste 10 minuttene av steking for å unngå å brenne toppen. Det er det jeg alltid gjør.)
- Fjern forsiktig fra ovnen. La paien avkjøles ca 1 time før servering. Server hver skive pai med en kule vaniljeis og noen dråper karamellsaus. Nyt!
Tips og triks!
Bruk en vanlig kaffekopp om du ikke har koppemål.
Paibunn
Miks fort sammen mel, smør, melis og mandelmel, ved å kna smøret ut i det tørre.
Ta deigen ut av bollen kna inn eggene for hånd. Ikke fall for fristelsen å ha i mer mel, samle deigen og sett den til avkjøling, da blir den god å jobbe med! Dette er en stor deig og halvparten vil holde til en form på ca 20-24 cm.
Lag gjerne en stor porsjon og frys den ned, godt innpakket. Da er det lettvint å lage en pai senere. Den tiner veldig fort.
Har du prøvd denne oppskriften?La oss få vite hvordan den var!